Seznam článků v rubrice ‘Hrajme si i hlavou’

Tržiště nápadů – krajské kolo

Neděle, 19. Únor 2012

23.11.2011 se sešli mladí vynálezci na krajském kole Tržiště nápadů, aby převedli výsledky své práce. Tržiště nápadů se konalo na půdě Univerzity Hradec Králové – objekt společné výuky. Nápady žáků se týkaly zlepšení věcí , se kterými se setkávají denně a na kterých odhalili jejich nedostaky. Žáci si přinesli na Tržiště plakáty popisující jejich nápady, vlastnoručně vyrobené modely a tyto nápady prezentovali před ostaními žáky a odbornou veřejností.
Příklady zajímavých nápadů prezentovaných na tržišti
– otáčecí penál, do kterého se vejde více tužek, které má žák dostupné podle natočení
– držák na knihy, která usnadňuje čtení nemocným v posteli
– samočistící rohožka s vylepšenou funkcí očištění bot před prahem
– míč s čipem k lepší kontrole pohybu míče po hřišti.
Při prezentaci žáci vysvětlili podstatu nápadu slovně, ukázali funkci na modelu a někteří dokonce převedli scénku na vyzvižení předností jejich nápadu. Například scénka s Držákem knih ze základní školy Předměřice byla velmi názorná, kdy žáci předvedli svůj nápad přímo v praktickém provedení.
Nápady žáků byly posouzeny odbornou porotou, která byla složena ze zástupců institucí a UHK. Porota vyhodnotila nejlepší nápad, nejlepší prezentace a nejlepší plakát. V porotě byl i zástupce holandské nadace Kids And Science Dick Wife.
Jako nejlepší nápad byl vyhodnocen Otáčecí penál žáků ze Základní školy Solnice. Za nelepší plakát byl vybrán Držák na knihy ze Základní školy Předměřice.

Zařazeno v rubrice Hrajme si i hlavou, Mladý vynálezce, Projekt | Bez komentářů


Hrajme si i hlavou- nové stránky k projektu

Pondělí, 30. Leden 2012

Akce Hrajme si i hlavou přináší pro všechny příznivce nejen přírodovědných disciplín mnoho zajímavostí přímo až na ulici. Pořádá ji katedra fyziky Univerzity Hradec Králové ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem v Hradci Králové a je určena pro žáky a studenty základních a středních škol, pro jejich rodiče a pro všechny, kteří si rádi hrají, přemýšlejí a bádají nad záhadami světa kolem nás.

Další informace naleznete na stránkách http://hrajme-si-i-hlavou.cz/

Zařazeno v rubrice Hrajme si i hlavou, Projekt | Bez komentářů


Výsledky soutěží – ročník 2011

Pátek, 24. Červen 2011

Ocenění za nejlepší papírové konstrukce:

Marek Belas a Matouš Lánský – ZŠ Josefa Gočára, Hradec Králové
Timotej Mareš a Tomáš Macek – Jiráskovo gymnázium, Náchod

Ocenění za výrobu hudebních nástrojů z odpadů

získali žáci 2. stupně První soukromé základní školy s.r.o., Hradec Králové.

Děkujeme všem za účast ve všech soutěžích a akcích a těšíme se na další rok a další vaše skvělé nápady!

Zařazeno v rubrice Hrajme si i hlavou | Bez komentářů


HLAVOU NA … WASŤANSKÉ PROBLÉMY

Úterý, 1. Březen 2011

Všem na vědomost se dává, že Královna Eko III. vyhlásila soutěž o nejlepší píseň zahranou na vlastní hudební nástroje.

Zkusíš se také zapojit? Odměna tě nemine!

Svůj výtvor předvedeš na akci Hrajme si i hlavou, která proběhne v termínu 16. – 17. června 2011. Slovutná porota ohodnotí, které nástroje si zaslouží doporučení královně, a ty budou náležitě oceněny. Jako materiál můžeš použít cokoli, co se dá zahrnout mezi odpad. Čím originálnější a funkčnější nástroje uděláš, tím lépe budou ohodnoceny.

Pracovat můžeš sám (sama) nebo ve skupinkách. K nástrojům přidej několik řádků o tvém výtvoru – nesmí chybět jméno autora, třída, škola, pomůcky, postup, náčrtek příp. fotka. Vítány jsou videa, na kterých ukážeš, jak umíš na nástroj zahrát

Přihlášky a případné dotazy posílejte co nejdříve  na adresu jana.cesakova@uhk.cz, nejpozději však do 20. května 2011.

Soutěž je zatím určena jen pro školy z Královéhradeckého kraje.

Děkujeme za pochopení.

Kategorie
– A: 1. stupeň ZŠ
– B: 2. stupeň ZŠ
– C: střední školy

Harmonogram soutěže

  • Soutěž proběhne v rámci akce Hrajme si i hlavou, která se koná  na Tylově nábřeží a na náměstí Svobody v Hradci Králové  16. – 17. 6. 2011 od 9 do 16 hodin.
  • Dopravení soutěžních hudebních nástrojů – 14.6. – mezi 9. a 14. hodinou (jiný termín je možno domluvit na jana.cesakova@uhk.cz na adresu:   Univerzita Hradec Králové, Přírodovědecká fakulta (budova č. 1, přízemí, za vrátnicí vlevo), Náměstí Svobody 301,  Hradec Králové. Tel. : 493 331 117.
  • Soutěž spočívá ve výrobě funkčních hudebních nástrojů z odpadových materiálů. Součástí exponátu musí být informace (nejlépe jako plakátek), kde bude přehledně uveden autor, třída, škola, postup a další informace, zajímavosti, případně fotky, které budou exponát doplňovat. Součástí by mělo být i video, které bude znázorňovat, jak se na daný nástroj hraje.
  • Vyhlášení vítězů proběhne v pátek 17. 6. 2011 ve 13 hodin. Pokud soutěžící nebudou v tuto dobu přítomni na akci, ceny se jim pošlou do školy. Cena diváků bude vyhodnocena po skončení akce.
  • Všechny výsledky zveřejníme na těchto stránkách.

Můžete vaše soutěžící přijet podpořit a podívat se na naši akci. Podrobný program a pokyny pro přihlášení najdete na www.hrajme-si-i-hlavou.cz.

Těšíme se na vaše výtvory!!!

Zařazeno v rubrice Hrajme si i hlavou | Bez komentářů


HRAJME SI I HLAVOU

Čtvrtek, 24. Červen 2010

Akce Hrajme si i hlavou, kterou pořádá Univerzita Hradec Králové spolu s Hvězdárnou a planetáriem Hradec Králové již od roku 2008 a tedy byla letos již potřetí, zažila tento rok obohacení v podobě soutěže Hlavou na… Wasťanské problémy. Modely paláců a mostů, které stavěly školní kolektivy i jednotlivci z odpadků, byly na akci vystaveny a hodnotila je odborná porota i návštěvníci akce. Výstavu doplňovaly experimenty, které využívaly odpadky a další hry, zajímavosti a soutěže, které se týkaly odpadů a životního prostředí. (Pokračování textu…)

Zařazeno v rubrice Hrajme si i hlavou | Bez komentářů