Tržiště nápadů – krajské kolo

Neděle, 19. Únor 2012, Pavel Jirman

23.11.2011 se sešli mladí vynálezci na krajském kole Tržiště nápadů, aby převedli výsledky své práce. Tržiště nápadů se konalo na půdě Univerzity Hradec Králové – objekt společné výuky. Nápady žáků se týkaly zlepšení věcí , se kterými se setkávají denně a na kterých odhalili jejich nedostaky. Žáci si přinesli na Tržiště plakáty popisující jejich nápady, vlastnoručně vyrobené modely a tyto nápady prezentovali před ostaními žáky a odbornou veřejností.
Příklady zajímavých nápadů prezentovaných na tržišti
– otáčecí penál, do kterého se vejde více tužek, které má žák dostupné podle natočení
– držák na knihy, která usnadňuje čtení nemocným v posteli
– samočistící rohožka s vylepšenou funkcí očištění bot před prahem
– míč s čipem k lepší kontrole pohybu míče po hřišti.
Při prezentaci žáci vysvětlili podstatu nápadu slovně, ukázali funkci na modelu a někteří dokonce převedli scénku na vyzvižení předností jejich nápadu. Například scénka s Držákem knih ze základní školy Předměřice byla velmi názorná, kdy žáci předvedli svůj nápad přímo v praktickém provedení.
Nápady žáků byly posouzeny odbornou porotou, která byla složena ze zástupců institucí a UHK. Porota vyhodnotila nejlepší nápad, nejlepší prezentace a nejlepší plakát. V porotě byl i zástupce holandské nadace Kids And Science Dick Wife.
Jako nejlepší nápad byl vyhodnocen Otáčecí penál žáků ze Základní školy Solnice. Za nelepší plakát byl vybrán Držák na knihy ze Základní školy Předměřice.

Zařazeno v Hrajme si i hlavou, Mladý vynálezce, Projekt | Bez komentářů