Iniciativa „Mladý vynálezce“

Pátek, 11. Prosinec 2009, Administrátor

Cílem programu je zlepšení klíčových kompetencí žáků v oblasti technických předmětů se zaměřením na technickou tvořivost. Žáci jsou pomocí programů podněcování k tvorbě vlastních nápadů, k rozpracování nápadu a spolupráci v kolektivu.

Rozvoje programu tvořivosti bude realizován 2 úrovněmi programů, z nichž:

1. úroveň (Mladý vynálezce) bude realizována pro žáky 12-15 let,

2. úroveň (Metodické vynalézání) bude realizována pro žáky 16-18 let.

2. úroveň posiluje schopnosti žáka přecházet od dílčích řešení k systémovému přístupu při řešení problému.

Programy budou realizovány následujícími etapami:

1) V rámci etapy 1  bude zajištěn nákup licence programu Mladý vynálezce (od Holandské nadace Kids and Science – podpis v Nizozemí – rentabilnější), proběhne úprava programu, příprava lekcí, příkladů a harmonogramu programu. Následně bude uskutečněna realizace včetně vyhodnocení (evaluace).

2) V rámci etapy 2 bude vytvořen výukový program Metodický vynálezce upravením metodiky TRIZ pro žáky SŠ, budou připraveny výukové materiály, zajištěn nákup  programu GFI (firmy Invention Machine) pro podporu metody TRIZ, a zpracovány metodické materiály problematiky pro žáky SŠ.

GFI je SW k podpoře metody TRIZ, který poskytuje řešiteli technických problémů:

• podporu tvorby zadání a hledání nových řešení
  • usnadňuje tvořit, sdílet a získávat informace z elektronicky dostupných databází patentů
  • analyzuje patenty konkurence a umožňuje sledovat vývojové trendy konkurence a oboru

Ve světě je dostupných několik SW pro rozvoj tvořivosti, avšak žádný nelze srovnávat s úrovní a rozsahem GFI.

Výrobce SW GFI je americká firma Invention Machine Corporation, která je lídrem v oblasti Inovačního SW.

V obou programech bude cílová skupina pracovat on-line.

Zařazeno v Mladý vynálezce | 1x komentář »